SPORTOVNÍ KLUB DĚTMAROVICE

Historie našeho klubu sahá do poloviny třicátých let dvacátého století, kdy se díky úsilí několika nadšenců založil oddíl kopané pod názvem SK Dětmarovice, který začal provozovat svoji činnost na pronajatém pozemku u bývalé železniční zastávky osady Koukolná.

Stalo se tak 22. září 1935 poté, co se ze soutěže odhlásila SK Slavia Německá Lutyně (dnešní Dolní Lutyně) a my jsme díky ní byli zařazeni do Těšínské fotbalové župy. První utkání se uskutečnilo již 6. října 1935 proti SK Petrovice. Pod názvem SK Dětmarovice se hrála kopaná do roku 1951, kdy v rámci sjednocení tělovýchovy a sportu musel přejít fotbalový klub SK pod místní vesnickou organizaci Sokol Dětmarovice. Nově vybudované hřiště pod požární zbrojnicí nemělo sociální zařízení a tak v roce 1956 se u sokolovny přistavěly šatny a sprchy. Největší zásluhu na vybudování této akce měl p. Rudolf Sikora.

V tomto období se hrála kopaná se střídavými úspěchy i potížemi. V roce 1959 byl ustaven výbor kopané v čele s bývalým hráčem p. Josefem Mocem. Mužstvo mužů hrálo ve sportovním ročníku 62/63 okresní přebor, skončilo na druhém místě a díky reorganizaci fotbalových soutěží postoupilo do okresního přeboru. Tam ovšem po roce působení sestoupilo do 3. třídy. V soutěžním ročníku 64/65 odešla z mužstva řada hráčů a oddíl znovu sestoupil, tentokrát do 4. třídy. Po zrušení 4. třídy v roce 1968 byly SK Dětmarovice opět zařazeny do 3. třídy. V tomtéž roce se dne 30. června vyčlenilo mužstvo z TJ Sokol a byla ustavena nová tělovýchovná jednota TJ Slovan Dětmarovice v čele se staronovým předsedou p. Mocem.

V roce 1972 se vrátil ze ŽDB Bohumín p. Rudolf Rusek nejen jako hráč, ale i jako hrající trenér. V ročníku 72/73 bylo sice mužstvo přeřazeno do 4. třídy, ale po roce opět postoupilo do 3. třídy a rok nato do Okresního přeboru. V sezóně 76/77 se Slovan stal přeborníkem okresu a postoupil do krajských soutěží, konkrétně do 1. B třídy. Tuto soutěž hrál až do roku 1984, kdy se 1. B třídy zrušily a naši hráči se stali účastníky krajské soutěže 2. třídy. Po 7 letech střídavých výsledků mužstvo opět sestoupilo do Okresního přeboru. Od roku 1987 se začal budovat nynější stadion za velkého přičinění starosty obce Ing. Kubátka.

V roce 1990 byl na valné hromadě zvolen novým předsedou p. Jiří Hanusek a v roce 1991 mužstvo postoupilo do 1. B třídy. V roce 1992 se změnil název klubu na původní SK Dětmarovice a v ročníku 92/93 SK postoupil do 1. A třídy a po třech letech do Moravskoslezského župního přeboru. Po několika letech působení v přeboru postupuje mužstvo mužů v sezóně 98/99 do vysněné Divize.

Největšího úspěchu zažil dětmarovický fotbal v ročníku 2001/2002, kdy postoupil z druhého místa do MSFL, ovšem v této soutěži setrval jen rok a od roku 2003/2004 hraje opět Divizi. V sezóně 2006/2007 skončilo mužstvona 2. místě Divize E a výsledky byly jedny z nejlepších za celou historii klubu, ovšem z finančních důvodů bylo vedení donuceno soutěž (divizi) nepřihlásit. Po zvážení mnoha okolností, zvláště pak nepokrytí rozpočtu klubu pro další sezonu, vedení přistoupilo k variantě začít hrát I.A. třídu.

V roce 2001 byla založena sesterská organizace SK Dětmarovice s.r.o., která spoluorganizuje a zajišťuje fotbal v Dětmarovicích. Jednateli společnosti se stali Jiří Hanusek a Jiří Ligocký. 18. března 2004 odstoupil na valné hromadě z funkce předsedy občanského sdružení SK Dětmarovice Jiří Hanusek a nahradil ho Ing. Martin Pasz.

Mezi veliké úspěchy patří účasti v třetích kolech poháru ČMFS, kdy se v roce 1999 nejprve představila na našem stadióně Sigma Olomouc a v roce 2004 FC Baník Ostrava - tehdejší úřadující mistr. Na tomto utkání bylo přítomno 2000 diváků, a to je doposud nejvíce v historii stadiónu v Dětmarovicích.Od sezony 2007/2008 bylo založeno poprvé v historii 4. družstvo - mladších žáků, které začal trénovat pan Karel Lariš.

V sezoně 2017/2018 postoupilo družstvo mužů do Divize a hraje v ní doposud.

Ke kvalitnímu fotbalu patří kvalitní fotbalový stadion. Ve spolupráci s Obecním úřadem se nám podařilo tento stadion vybudovat a stále pokračujeme v jeho vylepšování.